m

 

cenik obkladačské  práce

  

 

Josef Štěpánek
tel.: 732 451 590

obklady.stepanek@seznam.cz

 

 

Návrhy koupelen a interiérů - spolupráce s
 MaD - design

Ceník obkladačských prací

Ceny za práci nelze určit bez znalosti:

-  rozměrů místnosti
-  členitosti místnosti
-  nároků na řezání kamenických rohů
-  velikosti obkladů či dlažby (velký formát je podstatně pracnější)
-  šíře spáry (úzká spára klade mnohem větší nároky na přesnost a pracnost)
-  velikosti a počtu otvorů (vrtání do tvrdé slinuté dlažby není jednoduché)
-  nároků na vyrovnání nerovných stěn
-  druhu hydroizolace
- druhu spárovací hmoty (pryskyřice je oproti klasické spárovačce podstatně dražší a pracnější, ale podstatně lepší - hlavně na podlahy. Pro vás ale může být někdy problém sehnat obkladače, který to umí).


Další vysvětlení vidíte např. zde


V případě, že vám někdo dá rozpočet, bez znalosti těchto údajů, je to k zamyšlení, nebo jde o minimální řešení, které jistě dozná větších změn.
Zkontaktujte mne prosím, rád Vám udělám  nacenění dle konkrétních podmínek.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Poznámka pod čarou

Onehdy mne oslovila jedna známá, zda bych jí neobložil koupelnu. Že jí to známý zedník obloží za 250 Kč/m2. Řekl jsem ji, ať si to tedy nechá udělat od něj. Že já to za tuto cenu neumím.

Proč?

Rozděluji řemeslníky z oboru na zedníky a obkladače. Obkladač je nejlépe vyučený zedník, který pouze obkládá a jen občas (když je to při rekonstrukci nutné) udělá zednické práce. Zedník dělá zednické práce a když se naskytne občas příležitost, tak taky obloží. Je na vás, koho si vyberete.

Obkládání podle velikosti  bych rozdělil takto:

- Obložení do 20x30 cm s většími spárami udělá skoro každý. Ale pozor, udělat dobře naopak malou mozaiku není jednoduché.
- Obložení 30x60cm - někteří obkladači to vzdají vzhledem k tomu, kdo dnes všechno obkladačství dělá. Pouze tak jeden z deseti-dvaceti to udělá velmi dobře a s malými spárami .
Vím o čem mluvím, občas sháním pomocné obkladače nebo předělávám koupelny po "takyobkladačích".
- Obložení nad 30x60 - budete mít pravděpodobně dost velký problém sehnat někoho, kdo vám to udělá velmi dobře (a to bez ohledu na cenu, jakou jste ochotni zaplatit !!).

 

Rozdělme si obložení na tři stupně kvality

1) Obložení (rozuměj rychlé naházení dlaždic na stěnu).
2) Slušné průměrné obložení
3) Velmi dobré obložení
 

Časový rozdíl mezi dobou obkládání kvality  1) a 3) může být u větší koupelny NĚKOLIK dnů !.
K tomu přičtěte cenový rozdíl mezi materiálem (lepidlo, spárovačka ...) z marketu a od renomované firmy (cca 2x dražší) a máte důvod rozdílných cen.
Problém je, že z nacenění poznáte jen druh materiálu. Nezbude vám tedy nic jiného, než vidět nějakou minulou práci obkladače.

V nouzi možná stačí zajít jako potencionální klient na jeho současné pracoviště a nechat před sebou obkladače uříznout (třeba za poplatek) ze svého obkladu alespoň 60 cm kamenického rohu. Když to neumí bez jakéhokoliv oštípnutí hrany je to první signál. V případě, že nebudete dělat kamenické rohy, alespoň rovný řez pilou (všechno nejde jen lámačkou).

Profi kotouče na vodou chlazenou pilu stojí okolo 5 tisíc a po pár větších koupelnách, kde bylo nutno hodně řezat tvrdou slinutou dlažbu začne kotouč štípat povrch obkladu. Je nutné buď koupit za dalších 5 tisíc nový nebo rezignovat na kvalitu a pokračovat. Že výměna není samozřejmá jsem pochopil, když se jeden architekt podivoval, že řezané hrany kamenických rohů nejsou oštípané, s tím, že mu jeho obkladači léta tvrdí, že to jinak nejde.

Toto všechno souvisí s celkovou cenou.
Logicky tedy v trojúhelníku Cena-Kvalita-Termín můžete mít pro vás optimální jen jednu, maximálně dvě veličiny ze tří.
Přičemž najednou cenu a kvalitu zřejmě mít nebudete a všechny tři by spadaly do oblasti sci-fi. Jakou jednu nebo dvě si vyberete?

Předpokládejte, že dostanete to, co jste si zasloužili (pardon, zaplatili).
Nechci nikoho urazit (třeba existuje, ikdyž jsem ho ještě nepotkal), ale alespoň v Praze za 250 Kč/m2 dostanete s největší pravděpodobností kvalitu 1), s hodně velkým štěstím kvalitu 2). Protože obkladač, který za tuto cenu bude dělat v kvalitě 3) pravděpodobně zemře hladem. Teď ale nemluvím, např. o velkých jednoduchých plochách s většími spárami, kde není třeba řezat.

Proč zemře hlady?
Tapetáři si vezmou za nalepení tapet cca 100 - 170 Kč/m2.
Kladeči plovoucí podlahy také cca 100 Kč/m2. Přitom např. jedna velká lamela měří např. i 2m x 20 cm. Stačí kladívkem spojit 2 lamely a máte skoro 1 m2. Stejná cena za m2 bývá u položení lina či koberce bez nalepení. A že by se topili tito řemeslníci v penězích se nedá říci.
To je reference, s kterou srovnávejte pracnost obkládání a jeho cenu. I u malých zakázek vás obkladač navíc kvůli spárování a silikonování musí navštívit minimálně 2x.

Možná nevíte, že obklady jsou více či méně prohnuté (udržet pak všechny čtyři růžky na kříži spáry je u větších obkladů celkem problém.
Dále obklady nejsou přesně pravoúhlé. Také nejsou stejně dlouhé a vysoké. I u kalibrovaných obkladů 30x60 není délkový rozdíl 0,5 mm žádná zvláštnost. Budete se divit, ale při malé spáře a bez pracného kompromisního dorovnávání to je vidět. Tyto tolerance se mohou při špatném výběru obkladů z krabice navíc sčítat.  A to mluvím o kalibrovaných obkladech přes 1000 Kč/m2, u normálních bývá tolerance o dost větší. Myslete na to, až si budete chtít koupit velkoformátový obklad za 300 Kč/m2 (zřejmě made in China) a požadovat malou spáru a rovné, z plochy nevyčnívající rohy.

Laici si myslí, že stačí založit řadu a jen mechanicky nastrkat křížky mezi obklady a je hotovo. Kdysi to platilo při formátech 15x20cm a spárách 4 mm a v nechvalné kvalitě 1) se to dělává i dnes na větších formátech.

Ze všech těchto nedokonalostí udělat při malých spárách velmi pěkné obložení zabere sakra hodně času.
Řekl bych že mnohonásobně více než tapetování nebo pokládání podlahy či koberce. Proto nemůže být cena kvalitního obložení jen o něco málo vyšší.
 

A to nemluvím o výřezech na vodní pile, vykružování otvorů do tvrdé slinuté dlažby, kamenických rohů atd.

Omlouvám se za školení, ale když si já osobně vybírám na něco nějakou firmu (řemeslníka), hledám na jeho webu především jeho názory a filozofii a to i mezi řádky. Nikoliv jen fotky, ze kterých se většinou zas tak moc nepozná.

--------------------------------------------------------------------------
Nadprůměrná kvalita a  pečlivost mojí práce znamená větší časovou náročnost  a tedy i cenu vyšší, než je cena průměrná.
Ale také 5 let záruky  (nepracuji např. s lepidly ze supermarketů, ale od renomované firmy Mapei).

Cesta hledání nejnižší (na kost ohlodané) ceny, i u tak finančně podceněné práce jako je obkladačství,  je cestou do pekel. Bohužel tato zkušenost je víceméně nepřenositelná.

Na obklady budete koukat třeba i 10 či 20 let. Určitě vás potěší, když vám třeba návštěva obložení pochválí. Nesnažte se ušetřit za každou cenu pár tisíc, nemusí se vám to vyplatit. A při rozprostření třeba na 10 let jsou to jen drobné.

Budu rád (a věřím, že později i vy), když zvolíte jistotu.
 

Těším se na vaši poptávku
Josef Štěpánek

 
 
 
 

 


Koupelny

Kuchyně

Ostatní

Ostatní

 
 

                                © 2012-2019